Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Jak przebiega budowa tarasu?

Zależnie od wyposażenia tarasu, pełni on różne funkcje - może być miejscem błogiego odpoczynku, strefą rekreacji, a nawet biurem na okres letni. Zanim jednak przysłuży się domownikom, należy zająć się jego skrupulatnym zaprojektowaniem. 

Cztery strony świata

Taras powinien być zlokalizowany blisko domu i łatwo dostępny. Ważna jest również jego orientacja w przestrzeni - dostęp do światła słonecznego. Taras od strony południowej jest idealnym rozwiązaniem dla osób marzących o skąpanej słońcem strefie wypoczynku. Zaletą takiego położenia jest świetne oświetlenie niezależnie od pory roku. Skłania to do spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednak latem nadmiar słońca może okazać się problematyczny i montaż zadaszenia stanie się koniecznością. 

Zacienienie jakie gwarantuje taras zwrócony na północ, z pewnością docenią osoby nie lubiące skwaru i nadmiernej ekspozycji słonecznej. Taka przestrzeń świetnie sprawdzi się jako letnia jadalnia lub czytelnia. 

Zachód czy wschód? Wybór zależy od preferencji domowników. Jeśli planujemy popołudniowe leniuchowanie wśród promieni słońca, lepszym wyborem będzie taras zachodni - należy jednak pamiętać, że w naszym klimacie częste są mocne podmuchy zachodniego wiatru, dlatego warto zabezpieczyć się przed nimi szklanymi pulpitami lub przesuwnymi panelami ściennymi.

Wschodnie położenie tarasu świetnie sprawdzi się wśród osób mogących sobie pozwolić na powolne delektowanie się smakiem kawy o poranku. Z tej strony słońce znika najszybciej, dlatego możemy nim cieszyć tylko do południa. 

Budowa tarasu

Tarasy cieszą się coraz większą popularnością. To nic dziwnego. W przeciwieństwie do balkonów gwarantują więcej przestrzeni i możliwości aranżacyjnych. Jak zbudować taras?

Przed przystąpieniem do prac należy wyznaczyć powierzchnię tarasu - można to zrobić za pomocą linek i drewnianych kołków - oraz obliczyć ilość potrzebnych materiałów. Ważny jest wybór kostki brukowej lub betonowych płyt o optymalnych wymiarach. W przypadku tarasu należy wybrać surowce o czterech centymetrach wysokości. Elementy wykończenia potrzebują odpowiedniego przygotowania podłoża, dlatego konieczne jest zebranie warstwy urodzajnej gleby - humusu oraz wyrównanie podłoża podsypką z piasku i wysypanie żwiru albo tłuczenia. Na tym etapie należy zaplanować około dwuprocentowy spadek w kierunku nieutwardzonej powierzchni, aby wody opadowe mogły spływać z tarasu na trawę. Tak utworzona warstwa powinna mieć 20 cm grubości i być dobrze utwardzona, aby uniknąć zapadnięcia gruntu i przemieszczenia wyłożonej nawierzchni.

Pora na ułożenie kostki lub płyt. Najpierw musimy zająć się montażem obrzeży - ważne jest, aby układać je na wylewce z betonu. Taka konstrukcja pozwoli materiałom na ustabilizowanie i uchroni je przed przesunięciem pod wpływem wody.  Kostkę lub płyty układamy na wcześniej przygotowanej i utwardzonej powierzchni - konieczne jest zachowanie odległości 3 mm pomiędzy komponentami. Wpłynie to na wygląd kostki - pozwoli na uniknięcie zmiany kształtu pod wpływem temperatury lub ciężaru użytkowego. 

Wykończenie powierzchni tarasu

To jakich materiałów użyjemy do zwieńczenia strefy odpoczynku zależy nie tylko od naszych upodobań, ale także od rodzaju zastosowanej podbudowy.

Decydując się na zaaranżowanie tarasu na gruncie - wykorytowanie ziemi, wysypanie wyściółki - wykańczając tę przestrzeń mamy do dyspozycji:
 - kostkę brukową
 - płyty betonowe 

Na nieco szerszy wybór pozwala wykonanie tarasu na betonowej wylewce:
 - płytki mrozoodporne
 - deski z naturalnego drewna
 - deski kompozytowe
 - modułowe drewniane płyty 

Efektowne zwieńczenie ogrodu - oferta MK Perfekt

Wiemy, jak ważne jest wytrzymałe i efektowne wykończenie tarasu, dlatego dostarczamy naszym klientom doskonałe i wysokojakościowe materiały. W naszej ofercie można znaleźć:
 - kostkę brukową (Bolesławiec, Głogów, Legnica, Lubin, Wrocław, Polkowice)
 - płyty ceramiczne firm Semmelrock i Zoya

Zachęcamy do skontaktowania się z naszym doradcą.

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy