Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Użytkowanie i konserwacja nawierzchni Joniec i Semmelrock

Kostka brukowa cieszy się wśród osób urządzających przestrzenie otwarte dużą popularnością. Nawierzchnie z niej wykonane są wytrzymałe i estetyczne, a ich utrzymanie nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Na co dzień wystarczy je zamiatać, zmywać wodą, usuwać powstające zabrudzenia i uzupełniać wypłukane fugi.

Należy pamiętać, że pierwsze dwa lata użytkowania to okres narażenia na usuwanie naturalnego wypełnienia spoin, dlatego ograniczyć się trzeba do ręcznego likwidowania zanieczyszczeń.

Dbanie o nawierzchnię brukowa - zestaw porad

Lód - użycie do usuwania śniegu i lodu ostrych narzędzi jest niewskazane, ponieważ mogą one niszczyć nawierzchnię. Intensywne korzystanie z chemicznych środków odladzających często skutkuje zmianami koloru czy nawet złuszczeniem wierzchniej warstwy betonu, dlatego zaleca się ich wypróbowanie w niewidocznym miejscu przed przystąpieniem do aplikacji.

Wykwity - wykwity wapienne to białe naloty o różnej intensywności, które powstają w trakcie naturalnego dojrzewania betonu, a następnie samoistnie znikają. Aby pozbyć się ich wcześniej, można użyć metody piaskowania już na etapie układania nawierzchni. Powoduje to częściowe usunięcie wykwitów, które przy prawidłowej podbudowie znikną z czasem bezpowrotnie. Z silnym wykwitem można sobie radzić za pomocą środków chemicznych, których kilkukrotna aplikacja powinna prowadzić do jego całkowitego usunięcia.

Plamy z cieczy -  zabrudzenia z substancji oleistych, np. oleju silnikowego, hydraulicznego, smarów, płynów hamulcowych, itp. pozostawiają ciemne plamy różnej wielkości. Z czasem ich intensywność się zmniejszy, ale nigdy nie znikną one całkowicie. Zdecydowanie odradzić należy próby czyszczenia ich za pomocą myjki ciśnieniowej, co może prowadzić do zwiększenia zanieczyszczonego obszaru. Należy usuwać je ogólnodostępnymi środkami chemicznymi, które nie wejdą w reakcję z nawierzchnią. Można również spróbować wymiany zabrudzonych kostek na nowe, jednak mogą one odbiegać odcieniem od reszty nawierzchni.

Impregnacja - zabiegiem, który zabezpieczy kostkę brukową przed wnikaniem zabrudzeń, ułatwi ich usuwanie oraz zwiększy odporność nawierzchni na zmienne warunki atmosferyczne jest impregnowanie jej za pomocą dedykowanego preparatu od producenta.

Czyszczenie - ze względu na porowatą strukturę powierzchni betonu, dla zachowania jego czystości kluczowe jest bieżące usuwanie zanieczyszczeń. Zalecane jest regularne użycie szczotki lub myjki wysokociśnieniowej.

Mchy i porosty - na skutek regularnego nanoszenia ziemi pochodzącej na przykład z kół samochodowych na nawierzchnię z kostki brukowej, może dochodzić do jej zarastania w miejscach gromadzenia się gleby, szczególnie w fugach. Należy oczyścić te miejsca myjką ciśnieniową, a następnie wymienić piasek na nowy.

Trawa i rośliny - dłuższe zaniedbania w pilnowaniu czystości podjazdu mogą prowadzić do rozrostu większych roślin, których usunięcie wymagać będzie pielenia. Niektóre, najbardziej oporne z chwastów, można usunąć za pomocą drucianej szczotki lub nożyka do szczelin kostki brukowej. Pomocne może się również okazać opalanie lub preparaty chemiczne, które jednak mogą oddziaływać negatywnie na samą kostkę i rośliny w ogrodzie. Należy pamiętać, że rozrost roślin może prowadzić do podniesienia i pofałdowania nawierzchni z kostki, dlatego kluczowe jest zapobieganie mu na wczesnym etapie.

MK Perfekt - Twoje Centrum Architektury Ogrodowej i Tarasowej Semmelrock i Joniec

MK Perfekt to Centrum Architektury Ogrodowej i Tarasowej w Lubinie, które wyróżnia bogata oferta kostki brukowej, ogrodzeń betonowych oraz małej architektury ogrodowej. Jako oficjalni dystrybutorzy europejskiej klasy marek Semmelrock i Joniec posiadamy pełną gamę ich produktów, a nasi eksperci są gotowi każdemu klientowi udzielić profesjonalnej i zindywidualizowanej porady z zakresu projektowania przestrzeni prywatnych ogrodów i tarasów, jak i publicznych parków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą na stronie i kontaktu.

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy