Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Kostka brukowa Joniec, Semmelrock - instrukcja prawidłowego ułożenia

Nowoczesna betonowa kostka brukowa to wytrzymały materiał nawierzchniowy, który przy zachowaniu podstawowych, mało wymagających zasad pielęgnacji może z powodzeniem służyć przez długie lata, nie tracąc walorów wizualnych i użytkowych. Aby się tak jednak stało, montaż musi odbyć się w zgodzie z najwyższymi standardami jakości wytyczonymi przez producenta.

Nie warto oszczędzać ani na materiale, ani na fachowcach, którzy dokonają ułożenia bruku na naszej posesji, ponieważ błędy w złożonym procesie przygotowania nawierzchni brukowanej wiązać się będą z jej mniejszą trwałością i gorszym wyglądem. Prawidłowe przygotowanie nawierzchni stanowi gwarancję, że żadne obciążenia mechaniczne, ani wymagające warunki meteorologiczne nie wpłyną na jej stan techniczny.

Kostka brukowa krok po kroku

1. Wybór odpowiedniej kostki - oferta kostki brukowej jest obecnie bardzo szeroka, a dobierając prawidłowy materiał nawierzchniowy, należy pamiętać, że liczą się nie tylko jego walory estetyczne i wizualne dopasowanie do wyglądu posesji, ale również jego parametry techniczne. Inne będą wymagania dla materiału budulcowego ścieżki pieszej, a inne dla przyszłej nawierzchni podjazdu samochodowego.

2. Przygotowanie powierzchni - prace należy rozpocząć od dokładnego wytyczenia granic i przygotowania wgłębienia o odpowiedniej głębokości. Przydatne jest wytyczenie granic układanej nawierzchni przez wbicie palików i poprowadzenie między nimi żyłki wyznaczającej oczekiwaną wysokość ułożenia kostki. Należy upewnić się, że podłoże jest równe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

3. Stworzenie odpowiedniego podłoża - podbudowa stworzona z kruszyw lub betonu półsuchego pod kostką brukową ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości. Amortyzuje ona obciążenia generowane przez ruch na nawierzchni i zapobiega rozsuwaniu się, pękaniu i niszczeniu komponentów. Jej wymagana grubość zależy od funkcji, którą będzie pełnić nawierzchnia i wynosi około 10-15 cm dla chodnika i 20-40 cm dla podjazdu.

4. Przygotowanie obrzegowania - wykonane z krawężników, obrzeży chodnikowych lub obrzeży palisadowych mocowane na około 10 cm głębokości na mieszance betonowej, służą zapewnieniu odpowiedniej trwałości nawierzchni.

5. Stworzenie podsypki - wykonana z grysu lub piasku cienka, ok. 5 centymetrowa warstwa wyrównuje dobrze wyprofilowaną i zagęszczoną podbudowę pod kostkę brukową.

6. Ułożenie kostki brukowej - w oparciu o przygotowany wcześniej projekt, który pomoże zachować zaplanowany układ nawierzchni, powinno zaczynać się od krawędzi i zmierzać w kierunku przeciwległego boku z zachowaniem około 3-5 milimetrowych odstępów między kostkami. Na tym etapie szczególnie należy uważać na zachowanie równego poziomu wszystkich elementów układanej powierzchni.

7. Zagęszczanie kostki brukowej - to maszynowy proces odbywający się za pomocą wyposażonego w płytę wibracyjną urządzenia nazywanego zagęszczarką. Należy płynnie i unikając przestojów przesuwać je po powierzchni w kierunku poprzecznym do ułożenia kostki. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności zapobiega rozsuwaniu się i pękaniu kostki.

8. Wypełnienie szczelin - pozostawione w procesie układania kostki brukowej szczeliny należy szczelnie wypełnić piaskiem. Jakość uzupełnienia należy regularnie sprawdzać i uzupełniać wszelkie powstałe ubytki, aby zapobiec wnikaniu czynników szkodliwych w głąb nawierzchni.

MK Perfekt - Twoje Centrum Architektury Ogrodowej i Tarasowej w Lubinie (Joniec, Semmelrock i inne marki) 

MK Perfekt to sprawdzony dystrybutor kostki brukowej, płyt ceramicznych, ogrodzeń betonowych i małej architektury ogrodowej marek Semmelrock i Joniec. Nasza oferta obejmuje bogaty wachlarz rozwiązań dla posesji prywatnych, komercyjnych i publicznych, a nasi eksperci służą pomocą przy doborze i projektowaniu rozwiązań adekwatnych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dbamy by jakość dostarczanych przez nas rozwiązań gwarantowała satysfakcję z ich użytkowania przez długie lata.

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy