Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Pielęgnacja , konserwacja i czyszczenie

Nawierzchnie z kostek i płyt betonowych nie wymagają specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy nawierzchnie zamiatać, zmywać woda, na bieżąco usuwać powstające zabrudzeniai uzupełniać wypłukane fugi.

NATURALNE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE :

Uzupełnianie spoin

O nawierzchnię należy dbać już od pierwszych dni jej użytkowania. Na bieżąco uzupełniać spoiny piaskiem, wykorzystanym do ich budowy.Ten prosty zabieg zabezpiecza pojedyńcze elementy przed przemieszczaniem sie oraz zarastaniem czy machami. Należy zwrócić uwagę aby piasek nie zawierał frakcji plastycznych i ilastych, które wnikając w pory betonu powodują trudne do usunięcia zmiany kolorystyczne. Jeśli zastosowany materiał nie był odpowiedniej jakości, wówczas jak najszybciej należy go usunąć spłukując dużą ilością wody pod ciśnieniem.

Zielone fugi

Mchy, porosty i trawy zarastające fugi między kostkami najczęściej powstają poprzez nanoszenie ziemi z kół samochodów, taczek, kosiarek czy butów. Ziarna roślin zagłębiają sie w nich i łatwo się rozrastają. Po prostu należy je usuwać myjką ciśnieniową, a wolne przestrzenie uzupełniać świeżym piaskiem.

Odśnieżanie i odladzanie

Chociaż nawierzchnie z betonu są twałe, to przy zimowych zabiegachpielęgnacyjnych należy pamiętać aby używane narzędzia zarówno mechaniczne, jak i ręczne miały gumowe zabezpieczenia. Chroni to nawierzchnię przed uszkodzeniem wierzchniej warstwy i trwałymi zarysowaniami. Dopuszczalne jest również stosowanie środków odladzających, które należy urzednio, zgodnie z zaleceniami producenta wypróbować na kawałku powierzchni. Warto również pamiętać, że cykliczne używanie środków chemicznych może mieć wpływ na zmiany barwy. Praktyczna i popularną metodą jest posypywanie, oblodzonej nawierzchni piaskiem o grubości 1-2 mm, który nie powoduje jej zmian i jest łatwy do usunięcia.

PIELĘGNACJA Z ZASTOSOWANIEM ŚRODKÓW CHEMICZNYCH

Oleiste plamy

Wtrakcie standardowego użytkowania nawierzchni może zostać ona zabrudzona substancjami oleistymi np. olejem silnikowymi, hydraulicznymi, smarami, płynem hamulcowym itp. Powstałe wówczas ciemne plamy różnej wielkości, z czasem zszarzeją, jednak nigdy nie zginą samoistnie. Zdecydowanie nie należy ich próbować czyścić myjką ciśnieniową, ponieważ to może spowodować powiększenie zabrudzonego obszaru. Plamy oleiste należy usuwać nie tylko powierzchniowo, ale również z porów betonu stosując ogólnodostępne środki chemiczne, które nie powodują zmian strukturalnych i kolorystycznych na powierzchni. Druga metodą jest wymiana zabrudzonych kostek na nowe. Warto wiedzieć, że nowe elementy mogą odbiegać kolorystycznie od tych, z których ułożona jest nawierzchnia.

Impregnacja

Impregnowanie nawierzchni zabezpiecza ją przed starzeniem się betonu oraz przyjmowaniem zabrudzeń. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zabezpieczających powierzchnię przed absorbowaniem zabrudzeń. Po ich zastosowaniu można uzyskać nawierzchnie matowe, błyszczące, intensyfikujące kolor czy neutralne. W zależności od rodzaju impregnatu i zaleceń producenta można je nakładać na różne sposoby np. poprzez czasochłonne malowanie pędzlem lub wałkiem czy też natryskowo. Proces ten, zgodnie z zaleceniami producenta, należy powtarzać. W naszej ofercie znajduje się impregnat, który nie powoduje zmiany zabarwieniapowierzchni, nie nabłyszcza, umożliwia oddychanie betonu, wnika głęboko w impregnowaną powierzchnię i jest odporny na alkalia.

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy